Okolice


Agroturystyka

Zakole Dolnej Wisły www.zakolewisly.pl Zakole Dolnej Wisły
to najdalej na zachód wysunięty fragment Wisły w którym rzeka gwałtownie skręca zasilona wodami Brdy. Niepowtarzalny pejzaż Zakola Dolnej Wisły to przede wszystkim zasługa sił natury, kolejnych zlodowaceń i nasuwania się lądolodu skandynawskiego. W ten sposób zrodził się zarys potężnej doliny Wisły z charakterystycznymi rozszerzeniami kotlinnymi, terasami i zboczami.


 
Ostromecko mok.bydgoszcz.pl Ostromecko
miejscowość z okazałym zespołem pałacowo-parkowym w skład którego wchodzą: Barokowy pałac zbudowany ok. roku 1730, pałac klasycystyczny zbudowany w 1849 roku. Wokół pałaców 35h park krajobrazowy. Na wzniesieniu znajduje się przebudowany w latach 1763-1764 kościół pw. św. Mikołaja, Stanisława i Jana Chrzciciela z XIV wieku z barokową wieżą.

 
Park Jurajski www.juraparksolec.pl Park Jurajski
w Solcu Kujawskim zobaczysz największe dinozaury w Polsce, najprawdziwszy zaginiony świat, realistycznie odtworzony przy współpracy najwybitniejszych naukowców. Dwu kilometrowa ścieżka wiedzie wśród tematycznych scenek rodzajowych, naturalnej i niepowtarzalnej roślinności tworzącej wyjątkowy mikroklimat. Dla dzieci - niepowtarzalny plac zabaw.

 
Zamek w Golubiu www.golub-dobrzyn.pl Zamek w Golubiu
wzniesiony na przełomie XIII i XIV w. na wzgórzu górującym obecnie nad miastem Golub-Dobrzyń. W latach 1616-1623 przebudowany przez królewnę Annę Wazównę. Zamek ma swoja zjawę - "białą damę", jest nią oczywiście Anna Wazówna. Widywano ją odzianą w białą szatę zdobioną perłami, przechadzającą się nocą po komnatach i krużgankach.

 
Zamek Bierzgłowski pl.wikipedia.org Zamek Bierzgłowski
gotycki zamek krzyżacki wzniesiony w latach 1270-1305. Jedna z najstarszych obronnych budowli krzyżackich. Siedziba komturów zakonnych. Wielokrotnie niszczony i odbudowywany. W 1410 i w czasie wojny 30-letniej znajdował sie w rękach polskich. Od roku 1520 własność Torunia. Obok zamku piękny park krajobrazowy w którym występuje 25 gatunków drzew.

 
Chełmno www.chelmno.pl Chełmno
miało zostać stolicą państwa krzyżackiego, dlatego zbudowano je jako miasto - fortecę, które do dziś robi niezwykłe wrażenie. Przepięknie położone na wzgórzu morenowym, na prawym brzegu doliny Wisły. Niemal w całości zachował się szachownicowy układ średniowiecznej zabudowy ze wspaniałymi kościołami, murami miejskimi i basztami. Chełmno nazywane jest polskim Carcassone.

 
Starogród www.starogrod.pl Starogród
miejscowość położona w zachodniej części Pojezierza Chełmińskiego, na prawym brzegu Doliny Dolnej Wisły. Przez miejscowość przepływa Kanał Starogrodzki wpadający do Jeziora Starogrodzkiego. Pierwsze wzmianki o Starogrodzie pochodzą z XI wieku, jako o grodzie położonym na tzw. Górach Bondyńskich.

 
Skłudzewo fundacjapiekniejszegoswiata.pl Skłudzewo
miejscowość położona na skarpie pradoliny Wisły, w połowie drogi między Toruniem a Bydgoszczą. Na jej terenie znajduje się zespół pałacowo-parkowy z XIX w. z dworem. Na malowniczo pofałdowanym terenie rozciągają się rozległe widoki na pradolinę Wisły. Przez wieś biegnie popularny turystyczny szlak rowerowy.

 
Toruń www.torun.pl Toruń
jedno z najstarszych polskich miast, pierwszą wzmiankę historyczną o Toruniu zawiera dokument lokacyjny z 28 grudnia 1233 roku. Miasto jest największym w regionie ośrodkiem naukowym i turystycznym. Główne zabytki to: kościoły gotyckie św. Janów Chrzciciela i Ewangelisty, pofranciszkański Wniebowzięcia NMP, św. Jakuba, Rynek Staromiejski, Ratusz, Dwór Artusa.

 
Bydgoszcz www.bydgoszcz.pl Bydgoszcz
jest jednym z największych miast w Polsce. Wielkim atutem Bydgoszczy jest przyroda. Miasto znajduje się na styku kilku krain geograficznych, a na krajobraz wpływają 4 wielkie cieki wodne: przepływająca przez całe miasto Brda, Wisła i po części również Noteć oraz zbudowany w latach 1772-1775 Kanał Bydgoski łączący Wisłę z Odrą.